Żagiel większy niż zalecany

Awatar użytkownika
Siejon

Żagiel większy niż zalecany

Post autor: Siejon »

Czy oprócz większej tendencji do ostrzenia i podtapiania deski będzie się jeszcze coś działo jeżeli założymy żagiel większy niż zalecany?
Awatar użytkownika
myst

Re: Żagiel większy niż zalecany

Post autor: myst »

Chodzi o zakres dla danej deski? To raczej orientacyjnie, wręcz można powiedzieć że są naciągane i przekroczenie w tą czy w tą stronę będzie kosztem komfortu na halsie. Dużo ludzi ma za małe żagle w stosunku do deski, ale w drugą stronę to się nie spotkałem, szczególnie że te zakresy to się potrafią kończyć na np. 12 metrach :D

Jeszcze można dodać że:
- deska będzie zapierdzielać :)
- może się okazać że footstrapy są w złym miejscu w stosunku do pędnika - niewygodna pozycja
- trudniejsze starty z wody

Mój starboard 99l ma zakres do 6.8. Zakładając na niego lekkie 6.5 przy nierównym wietrze jak schodzę z wody, to dokładnie czuję, w którym miejscu znajdują się różne mięśnie brzucha :lol: Czasem tak robię ze względów logistycznych, ale to nie powinno być rekomendowane, dla mnie 6.0 max.

A na Stoke 126 mam niby zakres 6.0 – 9.0, a jak testowałem żagiel kolegi powyżej 8m to decha dopiero zaczynała oddychać ;)

Jestem ciekaw co zauważyli pozostali?
Awatar użytkownika
redpillz

Post autor: redpillz »

Maksymalny zalecany żagiel do danej deski jest też ściśle powiązany z wielkością statecznika i szerokością deski. Większy żagiel będzie wymagał większego statecznika natomiast deska może nie mieć wystarczającej szerokości, aby zapewnić wystarczającą dźwignię w stosunku do siły nośnej statecznika. Gdy się wydaje że brakuje powierzchni żagla może warto na początek poeksperymentować z wielkością statecznika pozostając na tym samym żaglu, albo zostać mistrzem pompowania tudzież zrzucić zbędny balast ;)
Awatar użytkownika
Siejon

Post autor: Siejon »

Tak się zastanawiam czy jak 9.0 będzie chodził na jakiejś max 120l desce. Czy to w ogóle ma sens?
Awatar użytkownika
redpillz

Post autor: redpillz »

To ma sens. Jakaś deska freerace o litrażu 120 i szerokości powyżej 72cm nawet na bezkamberowym 9.0 to będzie rakieta.
ODPOWIEDZ