Pędnik Unifiber Evolution 5,5 - opinie, jaką wybrać deskę?

Sebski

Re: Pędnik Unifiber Evolution 5,5 - opinie, jaką wybrać deskę?

Post autor: Sebski »

Cześć wszystkim!
Minął miesiąc od mojego ostatniego wpisu, i chyba czas na kolejny ;)
Z każdym pływaniem zwiększa się świadomość na wodzie, wiedza o sprzęcie i nie tylko, co nie zmienia faktu że im więcej pływania tym więcej pytań się nasuwa.
1q. Temat trapezu; kupiłem linki trapezowe regulowane (28cm-34cm jak mnie pamięć nie myli) i podjąłem w ostatnim czasie swoje pierwsze próby wpięcia się w trapez, i pojawił się problem - albo jestem za niski albo nie potrafię się wpiąć 😅 stojąc na desce z wyprostowanym pędnikiem brakuje mi ok 20cm aby się wpiąć w trapez. Nasuwa się pytanie czy jest jakaś szansa, sposób żeby się wpiąć? Stając na palcach, nie mogę hakiem sięgnąć linki. W najbliższym czasie wybieram się jeszcze raz na szkolenie do Powidza, więc pewnie ten temat poruszę ale ciekawi mnie oczywiście wasze zdanie na ten temat.

2q. Temat Fin'u - Jaki mam fin, jakiej firmy, nie pamietam, jest długi na moje ok 40cm. Na ostatniej sesji (wiatr miałem od plaży gdzie startowałem, w miejscu w którym pływam nie ma niestety więcej miejsc, gdzie można na tym zbiorniku wystartować) zauważyłem że powrót w takim przypadku jest bardzo ciężki, nie jestem w stanie wyostrzyć pod wiatr, jest moment kiedy trzymam prędkość i nie ostrząc więcej za chwile tracę moc. Poczytałem nie dawno troche na temat fin'ów i z tego co zrozumiałem potencjalna zmiana finu byłaby w stanie choć trochę pomóc.

3q. Pędnik 7m2+ - Na lokalnych zbiornikach na których pływam, wiatr rzadko przekracza prędkość 13-14kts i chciałbym was zapytać jaki pędnik moglibyście polecić ? Za jakim konkretnym modelem warto sie rozejrzec ? Raczej biore pod uwage pędnik bezkamberowy, lzejszy na tyle ile jest mozliwe.

Każda odpowiedz, rada będzie mile widziana. Pozdro 🤙
Awatar użytkownika
Siejon

Post autor: Siejon »

Ja z niskim trapezem z trudnością jestem w stanie wpiąć się w linki zaraz po zwrocie, czyli przy pionowym ustawieniu masztu. Spróbuj wydłużyć linki na maxa i obniżyć lekko bom.
Przy różnicy 20 cm to dopiero w ślizgu będziesz w stanie się wpiąć, co robi znaczna część windsurferów, ja staram wpinać się od razu, żeby odciążyć przedramiona.

Z tego co napisałeś, warunki w jakich najczęściej pływasz nie należą do ślizgowych, ma to dużo plusów na początku pływania. Z autopsji wiem, że przez te warunki możesz nabrać złych nawyków - przyzwyczajenie do spławikowania.
Przy słabym wietrze, na desce bez mieczowej halsowanie pod wiatr jest bardzo trudne - co jest + o którym wcześnie pisałem, bo uczy zyskiwania na wysokości względem kierunku wiatru.

Może masz taką możliwość, żeby wystartować gdzieś wyżej względem wiatru i kilkoma ostrymi baksztagami dopłynąć do miejsca gdzieś na dole względem wiatru i tam zakończyć sesję?
Twoja deska z 40cm finem na pewno w ślizgu idzie pod wiatr, ale musisz spróbować rozpędzić się co najmniej w półwietrze żeby później wyostrzyć i pruć pod wiatr.
Ta utrata mocy o której piszesz to urok pływania śródlądowego, to są tzw. dziury.
Za duży fin też nie ma sensu, zwyczajnie brakuje Ci wiatru.

Ja z całkowitym przekonaniem mogę polecić Ci żagiel Severne NCX, jak to piszą w ogłoszeniach jest to żagiel uważany za najlepszy bezkamberowy zapierdzielacz. Sam mam taki i jak do tej pory jestem z niego bardzo zadowolony. Niestety w Twoim przypadku ma dwie wady, jest na silniejszy wiatr i jest ciężki.

Moja rada, sierpień to miesiąc kiedy wiatr w Chałupach zaczyna hulać na dobre, wybierz się kiedyś na Sztormową i tam spróbuj z Instruktorem, bądź sam. Popatrz na innych, popytaj:)
Awatar użytkownika
myst

Post autor: myst »

Cześć!

1. Pewnie tu chodzi o 28-34", bo w calach zawsze podaje się długości linek. Mam takie i liczą się one raczej jako długie. Ja używam z trapezem siodłowym. W linki wczepiamy się przybliżając pędnik do siebie (to też go obniża, choć potrzebny do tego wiatr), można też lekko stanąć na palcach. Ale nie powinno to być zbyt trudne. Myslę że musisz mieć bom odrobinę za wysoko. Tak naprawdę, mając linki ustawione na 34" - śmiało obniżaj bom, aż będzie dobrze.
2. 40cm to bardzo długi fin jeśli mówimy o żaglu 5.5, więc na pewno trudno się zdobywa wysokość, bo brakuje mocy. Do tego żagla powinien być wręcz odrobinę krótszy statecznik, ale to raczej na halsówkę nam dużo nie pomoże.

Mam jeszcze takie przemyślenie odnośnie halsówki, bo niedawno sporo nad tym kminiłem - czasami trzeba podejść cierpliwie do zdobywania wysokości, tzn. mamy ograniczoną możliwość płynięcia pod wiatr, ale robimy za to trochę dłuższe halsiki i staramy się sprawnie zawracać. Jak spadniesz z deski przy zwrocie to pewnie spłyniesz 1-2 metry, robiąc rufę, nawet bardzo dobrą - tracisz jeszcze więcej wysokości.

3. NCXy super, a jest jeszcze taka (trochę bardziej budżetowo przyjazna) opcja jak Severne Convert. Bardzo fajne żagle. Niby dla początkujących, a kolega używa w baaardzo szerokim zakresie wiatrowym, na zafalowaniu i w ogóle w niezłych sztormach, śmiga to elegancko ;) Jestem na tyle przekonany, że sam bym sobie kupił.
dan_win

Post autor: dan_win »

Cześć
Często jestem w Powidzu - daj znać kiedy będziesz to się spotkamy, wyjaśnienia na żywo często są najlepsze.
Np. planuję być jutro, zachodni kierunek wiatru warunkuje Ostrowo, siła wiatru - raczej żagiel 8-9m2.
Daniel
ODPOWIEDZ